O'zbekiston savdo - sanoat palatasi vakillari Inno innovatsion o'quv- ishlab chiqarish texnoparkiga tashrif buyurdi. Koreyalik tadbirkorlar tomonidan tashkil etilgan ko'rgazmalar ko'zdan kechirilib, muzokaralar olib borildi. Shuningdek, hamkorlik masalalari, kelgusidagi rejalar belgilab olindi. Oliy ta’lim muassasalari, kichik biznes vakillari hamda yirik tarmoq korxonalari o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish hamda kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish, mamlakatimizga investitsiya kiritish masalalari ko'rib chiqildi.
Koreya - O’zbekiston sanoat - akademiya, innovatsiyalar haftaligi doirasida bir qancha memorandumlar imzolandi
4-Oktabr, 2024-yil 0:26 363
Mazkur memorandumlar mahalliy sanoatni rivojlantirish, biznesni qo’llab-quvvatlash, innovatsiyalarning markazi sifatida mahalliy iqtisodiyot rivojiga hissa qo’shib kelmoqda. Shuningdek, korxonalar, universitetlar, ilmiy tadqiqot institutlari hamkorligini ham ta’minlaydi. Koreya Respublikasi va O’zbekiston texnoparklari o’rtasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, axborot almashish, ikkala mamlakat uchun eksport faoliyatini soddalashtirish va investitsiyalarni jalb qilish maqsadida ma’muriy qo’llab- quvvatlash o’rin olgan.
Koreya - O'zbekiston hamkorligi yo'lga qo'yilmoqda.
3-Oktabr, 2024-yil 11:10 341
“tarmoq-korxona-oliygoh” tizimini samarali yo‘lga qo‘yishni maqsad qilgan ushbu haftalik fan, taʼlim, innovatsiya, savdo-iqtisodiy, mashinasozlik  va axborot texnologiyalari sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirish, ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari, kichik biznes vakillari hamda yirik tarmoq korxonalari o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish hamda kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish, respublikamizga investitsiya kiritish va hamkorlik o‘rnatish bo‘yicha ustuvor vazifalarni yo'lga qo'yadi Shuningdek, Gyeongbuk texnoparkining O'zbekistondagi vakolatxonasining rasmiy ochilishi bo'lib o'tdi.
2-4- oktyabr kunlari Koreya - O'zbekiston sanoat - akademiya, innovatsiyalar haftaligi!
2-Oktabr, 2024-yil 22:38 402
📣Koreya - O'zbekiston sanoat - akademiya, innovatsiyalar haftaligi boshlandi! ▶️2-4 oktyabr kunlari ushbu haftalik doirasida Janubiy Koreyadan yetakchi 20 ta yirik tarmoq korxonalari, 13 ta nufuzli oliy ta’lim muassasalari hamda 3 ta ilg'or texnoparklardan umumiy 62 nafar delegatsiya vakillari tashrif buyurishgan. 💡Fan, taʼlim, innovatsiya, savdo-iqtisodiy, mashinasozlik  va axborot texnologiyalari sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirish,  ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari, kichik biznes vakillari hamda yirik tarmoq korxonalari o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish hamda kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish, Respublikamizga investitsiya kiritish  va hamkorlik o‘rnatish bo‘yicha uchrashuvlar hamda yarmarka tashkil etilmoqda. 🌐Shu munosabat bilan yurtimizdagi barcha kompaniyalarni, tadbirkorlarni va oliy ta'lim muassasalarini taklif etamiz va ushbu haftalikda faol qatnashishga chorlab qolamiz! Manzil: Inno technopark
Koreya - O'zbekiston sanoat - akademiya, innovatsiyalar haftaligi o'z ishini boshladi.
2-Oktabr, 2024-yil 14:41 384
2-4- oktabr kunlari Inno innovastion o'quv ishlab chiqarish texnoparkida Koreya - O‘zbekiston sanoat - akademiya, innovatsiyalar haftaligi o'z ishini boshladi. Haftalik doirasida Janubiy Koreyadan yetakchi 20 ta yirik tarmoq korxonalari, 13 ta nufuzli oliy ta’lim muassasalari hamda 3 ta ilg'or texnoparklardan umumiy 62 nafar delegatsiya vakillari tashrif buyurdi. Tadbirni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Shohrux Daliyev, Koreyaning O'zbekistondagi elchisi Von Do Yon, Toshkent davlat texnika universiteti rektori Sadritdin Turabdjanov, Inno texnopark bosh direktori Mansur Sultanov, Gyeongbuk texnoparki bosh direktori Xa In sung ochib berdilar. Shuningdek, Gyeongbuk texnoparkining O'zbekistondagi vakolatxonasining rasmiy ochilishi bo'lib o'tdi. Haftalik doirasida ikki davlat texnoparklari o'rtasida shartnomalar, kelishuvlar va memorandumlar imzolanishi kutilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish, taʼlim, turizm va sanoat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
27-Sentabr, 2024-yil 9:09 373
Prezident Shavkat Mirziyoev 26 sentyabr kuni qurilish, ta'lim, turizm va sanoat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Ma'lumki, joriy yil 3 aprel kuni Yangi Toshkent shahrida ilk inshootlar qurilishi boshlangan edi. Davlatimiz rahbari bu ulkan loyiha ilm-fan va ma'naviyat maskanlaridan boshlanayotganiga urgʻu berib, “bular ma'rifatli jamiyat barpo etish gʻoyamizning asosi va namunasi boʻladi”, degan edi. Shulardan biri – Alisher Navoiy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Adabiyot muzeyi va Milliy maqom markazini oʻz ichiga olgan majmuadir. U jahonga mashhur “Zaha Hadid architects” kompaniyasi tomonidan loyihalashtirilgan. Boʻlajak majmua oʻziga xos dizayni va funksionalligi bilan diqqatga sazovor. Unda estetika va qulaylik mohirona birlashtirilib, atrof-muhit bilan uygʻunlik hosil qiladi. Shu jihatlari bilan majmua kelgusida xalqaro turizm maskanlaridan biriga aylanadi. Yangi Toshkent uchun yana bir salohiyatli goʻsha – Chirchiq daryosi. Aholi va mehmonlarga zamonaviy sharoitlar yaratish maqsadida uning 6 kilometrga yaqin qismida dam olish hududi barpo etish moʻljallangan. Buning uchun qirgʻoqlar tartibga keltirilib, koʻkalamzorlashtiriladi. Mehmonxona, sogʻlomlashtirish va koʻngilochar maskanlar quriladi. Keyingi yillarda Oʻzbekistoning YuNESKO bilan hamkorligi yanada mustahkamlanib bormoqda. Ushbu nufuzli tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi 2025 yilda Samarqand shahrida oʻtkazilishi belgilangan. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 15 martdagi qaroriga muvofiq, bunga tayyorgarlik boshlab yuborilgan. Taqdimotda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar hamda rejalar toʻgʻrisida axborot berildi. Xususan, Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamgʻarmasi, YuNESKO ishlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi va boshqa tashkilotlar hamkorligida Samarqand shahridagi madaniy meros ob'ektlarini asrash, ular boʻylab sayohatlar va koʻrgazmalar tashkil etish choralari koʻrilmoqda. Mehmonxonalar va tadbirlar oʻtkaziladigan joylarda barcha sharoit yaratiladi. Sessiya ishtirokchilarining kelib ketishi, madaniy tadbirlar, transport va tibbiy xizmatlar muvofiqlashtirib boriladi. Ijtimoiy sohadagi eng katta yoʻnalishlardan biri bu ta'lim. Aholisining koʻpchiligi yosh boʻlgan mamlakatimizda uning barcha bosqichlari izchil rivojlantirilmoqda. Xususan, oliy ta'limda ham yangi maskanlar qurilib, sharoitlar yaxshilanmoqda. Buxoro davlat universitetida 21 mingdan ziyod yoshlar oʻqiydi, 10 ta fakultet, 8 ta yotoqxona bor. Lekin binolar shaharning turli hududlarida tarqoq joylashgan boʻlib, oʻqituvchi va talabalarga noqulayliklar tugʻdirmoqda. Shu bois Buxoro shahrining chekkasida universitet uchun yangi kampus qurish rejalashtirilmoqda. 43 gektarda loyihalashtirilayotgan majmuada barcha fakultetlar, ma'muriyat, yotoqxonalar, laboratoriyalar, kutubxona, stadion, sport zali va amfiteatr yaxlit joylashadi. Dars va amaliyot uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi. Yotoqxona oʻrni 3 mingtadan 6 mingtaga oshadi. Boʻsh maydonlarga daraxtlar ekilib, bogʻ barpo etiladi. Xiva shahri yurtimizning turizm manzillaridan biri. Soʻnggi yillardagi bunyodkorlik ishlari natijasida uning salohiyati yanada oshdi. Bu erga keluvchilarga qulaylik yaratish maqsadida poezd vokzali yonida yoʻl oʻtkazgich barpo etish moʻljallanmoqda. Loyihaga koʻra, 450 metrlik bu yoʻl transportlar qatnovini alohida tashkil etish imkonini beradi, vokzal va Ichan qal'a oʻrtasida piyodalar xavfsiz harakatlanadi. Davlatimiz rahbari loyihalarni takomillashtirish, amaldagi ishlarning sifatini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi. Taqdimotda Toshkent shahrida investisiya dasturlarining bajarilishi haqida ham axborot berildi. Qayd etilgandek, joriy yilning oʻtgan davrida 2 milliard dollar qiymatidagi investisiyalar oʻzlashtirilgan. 200 ga yaqin sanoat loyihalari foydalanishga topshirilib, 25 mingdan ziyod ish oʻrni yaratilgan. Jumladan, Yangihayot tumanidagi texnoparkda 46 ta korxona tashkil etilmoqda. Prezidentimiz yil yakunigacha moʻljallangan loyihalarni oʻz vaqtida ishga tushirish, energiya tejamkorlikka alohida ahamiyat qaratish zarurligini ta'kidladi.
INNO innovatsion o'quv- ishlab chiqarish texnoparkida kelgusidagi hamkorlik bo'yicha muzokaralar bo'lib o'tdi.
26-Sentabr, 2024-yil 15:00 357
INNO innovatsion o'quv- ishlab chiqarish texnoparki bosh direktori Mansur Sultanov Skolkovo fan va texnologiyalar institutining maqsadli kapital jamg'armasi direktori va loyiha rahbari Andrey Andreeyevich, AQShning Oregon universiteti professori, Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti ilmiy xodimi Mixail Giorgiyevich, loyiha maslahatchisi Anastasiya Shepkova va Timur Avazxodjayev bilan muzokaralar bo'lib o'tdi. Uchrashuv davomida O'zbekistondagi oliy o'quv yurtlari bilan hamkorlikda faoliyatni yo'lga qo'yish, texnika va innovatsion sohada tajriba almashish, kelgusida hamkorlikda loyihalarni amalga oshirish kabi masalalar ko'rib chiqildi. OTM muassasalarida texnika yo'nalishida tahsil olayotgan talaba - yoshlarga turli loyihalar tashkillashtirish va grantlar ajratish bo'yichga rejalar belgilandi va hamkorlikda amalga oshirish bo'yicha takliflar bildirildi.
Toshkent shahar prokuraturasi mas'ul hodimlari, Toshkent davlat texnika universiteti vakillari tashrif buyurdi.
26-Sentabr, 2024-yil 9:46 346
INNO innovatsion o'quv ishlab chiqarish texnoparkiga Toshkent shahar prokuraturasi mas'ul hodimlari, Toshkent davlat texnika universiteti vakillari tashrif buyurdi. Texnopark faoliyati, ishlab chiqarish zonasi, laboratoriya uskunalari, rezidentlar mahsulotlari ko'rib chiqildi, Taklif va fikrlar o'rganildi. Bugungi kunda OTM bilan o'zaro hamkorlik o'rnatish, talaba yoshlarni startap g'oyalarini amaliyotga joriy qilish maqsadida "Ilg'or muhandislik maktablari" faoliyati yo'lga qo'yilgani alohida ta'kidlandi. Talaba yoshlar nazariy bilimlarini amaliyotda qo'llashga sharoit yaratilgani qayd etildi. Innovatsion soha rivojida olimlar, mutaxassislar, talaba - yoshlarning o'zaro hamkorlikdagi faoliyati muhim ekanligi aytib o'tildi.
Eron texnoparklari bilan kelgusidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
25-Sentabr, 2024-yil 15:07 336
📌24 sentabr kuni INNO innovatsion o'quv ishlab chiqarish texnoparkiga Eron Islom Respublikasining ishlab chiqarish sanoati avtomatizatsiyasining eksport xizmati boshqaruvchi vakili Bonyan Calay Iranian tashrif buyurdi. ▶️Texnopark bosh direktori Mansur Sultanov yaratilgan shart - sharoitlar va imtiyozlar haqida batafsil ma'lumot berib o'tdi, hamda texnopark rezidentlari tomonidan tayyorlangan mahsulotlar ko'zdan kechirildi. 🌐Muzokaralar bo'lib o'tdi, o'zaro hamkorlik masalalari muhokama qilinib, rejalar belgilab olindi.Kelgusidagi kelishuvlar innovatsion soha rivoji uchun muhim ekanligi ta'kidlandi. 🤝Ushbu hamkorlik ikki davlat texnoparklari o'rtasida tajriba almashish, yangi texnologiyalarni yaratilishiga asos bo'lib xizmat qiladi.
Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti va Janubiy Koreyaning Yeungnam universiteti qo‘shma ta'lim dasturining rasmiy ochilish marosimi bo'lib o'tdi
23-Sentabr, 2024-yil 14:55 343
Joriy yilning 20 sentyabr kuni, Toshkent shahridagi Turin Politexnika Universitetining Janubiy Koreya bilan hamkorlikdagi qoʻshma IT fakulteti — AKITA "Academy of Korea IT Allianc"ning rasmiy ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Janubiy Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi, INNO innovatsion o'quv ishlab chiqarish texnoparki bosh direktori Mansur Sultanov, ikki davlatning 30 ga yaqin IT soha vakillari hamda nufuzli oliy ta'lim muassasalari rektorlari ishtirok etdi. Tadbir ishtirokchilari "AKITA"ning ochilishi Oʻzbekiston va Koreya oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash, mamlakatda innovasion texnologiyalarni rivojlantirish, xalqaro standartlarga muvofiq yuqori darajadagi IT-mutaxassislarini tayyorlashda muhim qadam boʻlishini ta'kidladilar.
Janubiy Koreyalik mutaxassislar texnoparkka tashrif buyurdi.
19-Sentabr, 2024-yil 9:21 366
Janubiy Koreya investitsiyalar va texnologiyalarni rag'batlantirish ofisi direktori Shin Maengho, sanoatni takomillashtirish uyushmasi prezidenti Kim Taewhan boshchiligidagi delegatsiya vakillari INNO innovatsion o'quv ishlab chiqarish texnoparkiga tashrif buyurdi. Tashrif buyurgan mehmonlar ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, ilg'or texnologiyalarni joriy etish, hamda texnopark faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Ishlab chiqarish zonasidagi ish jarayonlari, metall kesish, qolip yasash dastgohlari ko'zdan kechirildi.Ish jarayonlari yuzasidan batafsil ma'lumot berildi. Shuningdek, texnoparkda amalga oshirilayotgan yangi ishlanmalar hamda ilmiy-innovatsion loyihalar bilan tanishildi. Kelgusidagi hamkorlik yuzasidan fikr - mulohazalar almashinib, rejalar belgilab olindi.
“Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat texnologiyalarini tadqiq qilish” mavzusida xalqaro ilmiy amaliy anjumani o'z ishini boshladi.
12-Sentabr, 2024-yil 9:06 378
Ushbu anjuman Turkiya davlati Chukurova universiteti, Turkiya Sharqiy Oʻrta Yer dengizi qishloq xo'jaligi ilmiy-tadqiqot instituti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot instituti, Toshkent davlat agrar universiteti, Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi. Anjumanda Turkiya Respublikasi, Ozаrbayjon Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Pokiston Islom Respublikasi va boshqa chet el universitetlarining yetakchi olimlari ва professorlari ishtirok etishmoqda. Shuningdek, qishloq xo'jaligi va atrof-muhit, bioenergiya va bioyoqilg'i texnologiyalari, issiqxona texnologiyalari, quritish texnologiyalari, biotexnologiya, qishloq xo‘jaligi texnika va texnologiyalarining zamonaviy muammolariga innovatsion yechim topish, oziq - ovqat texnologiyalari sohasidagi yetakchi mutaxassislar bilan hamkorlik aloqalarini kengaytirish hamda tajriba almashishdan iborat.
INNO innovatsion o'quv ishlab chiqarish texnoparkiga Janubiy Koreyaning Gyeonggi viloyati yoshlari tashrif buyurdi.
12-Avgust, 2024-yil 16:21 500
Tashrif buyurgan mehmonlar texnopark hududidagi zamonaviy ishlab chiqarish dastgohlari, innovatsion salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan robototexnika va elektronika, biotexnologiya, standartlashtirish va metrologiya laboratoriyalari faoliyati bilan tanishdi. Yoshlarga texnoparkdagi elektronika va robototexnika yo'nalishlari bo'yicha, hamda amalga oshirilayotgan loyihalar to'g'risida ma'lumotlar berildi.
Janubiy Koreyadan Jong Min Park boshchiligidagi delegatsiya vakillari tashrif buyurdi.
26-Iyul, 2024-yil 13:17 539
INNO innovatsion o'quv-ishlab chiqarish texnoparkiga Janubiy Koreyadan Jong Min Park boshchiligidagi delegatsiya vakillari  tashrif buyurdi. International Drone Standart Industry Association (IDSIA) kompaniyasi vakillari texnoparkdagi ish jarayonlari, ishlab chiqarish zonasi faoliyati, laboratoriya xonalarini ko'zdan kechirdi. Shuningdek, texnopark faoliyati yuzasidan ma'lumotlar berildi. Uchrashuv davomida muzokaralar amalga oshirildi, kelgusidagi hamkorlik yuzasidan rejalar belgilab olindi.